اتفاقات مهم زمان امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع) اتفاقات مهم زمان امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)

اتفاقات مهم زمان امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)

رابطه امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)، علاوه بر رابطه پدر و فرزندی، رابطه امام و ماموم هم بود. از این رو امام حسین (ع) همواره فرمان‌بردار و مطیع صحبت‌ها و اوامر پدر خویش بودند. ایشان در تمام سختی‌ها و مشکلات همراه پدر خود بودند، او در جنگ ها همواره پیشتاز بوده و به‌همراه برادر خود، فرماندهی سپاه امیرالمومنین (ع) بر عهده می گرفتند. ایشان حتی در دوران امامت خود نیز، سعی در زنده نگه داشتن راه و روش امیرالمومنین (ع) داشتند. ایشان علت قیام خویش را امر به معرف و نهی از منکر معرفی کردند. قطعا بزرگترین معروف، «ولایت امیرالمومنین (ع)» بود که در آن زمان رو به فراموشی نهاده بود. از این رو قیام امام حسین (ع) در جهت احقاق راه امام علی (ع) و مقابله با انحرافی بود که از مسیر ولایت صورت گرفته بود. در پرونده، به رابطه بین امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)، و اتفاقاتی مهمی که در زمان آن دو بزرگوار اتفاق افتاده است، می پردازیم.
رفتار های امیرالمومنین (ع) در قبال فرزندشان

نام گذاری امام حسین (ع)، بر اساس نام فرزند جانشین موسی (ع)

در حدیث منزلت، امیرالمومنین (ع) به هارون تشبیه شده است. از این رو اسم فرزندانشان از روی اسم های هارون انتخاب شد

گفتار های امیرالمومنین و امام حسین (ع)

وصیت امیرالمومنین (ع) به فرزندشان

از امیرالمؤمنین(ع) چندین وصیت‌نامه باقی مانده است. برخی را پیش از ضربت خوردن فرموده و برخی را پس از آنکه متوجه دیدار حضرت حق گردید

پیش گویی شهادت امام حسین (ع) در کلام امیرالمومنین (ع)

رسول خدا (ص) و امیرالمومنین (ع) در زمان حیات خود، بارها حادثه عاشورا را پیش بینی کرده و به مردم نسبت به آن هشدار داده بودند

اتفاقات مهم زمان این امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)

آیا امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین (ع) در جنگ با ایرانیان حضور داشتند؟

آیا امیرالمومنین و حسنین (ع) در سپاه عمر علیه ایران شرکت کرده است؟ در کدام منابع تاریخی این قول آمده است؟ و آیا این اقوال معتبر هستند؟

عاشورا، نتیجۀ سقیفه و انحراف پس از رسول خدا (ص)

واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع)، نتیجه انحرافات و دور شدن جامعه اسلامی، از خاندان وحی بود. این کج روی ها از زمان سقیفه شروع شدند و تخم فساد در جامعه کاشته شد. این انحرافات به تدریج آنقدر گسترش یافت تا تنها پنجاه سال پس از رسول خدا (ص)، فرزندش را به بدترین نحو کشتند.

متن ادبی

پدری برای خون خدا

پاک تر از کعبه اگر بود حتما خالق علی آفرین آن را فرش قدم‌هایت می کرد. گرامی‌تر از دوش نبی اگر بود قطعا جایگاه گام‌های گرانقدرت می‌شد. و پر بها تر از جان رسول (ص) اگر بود خویشتن او می‌شدی. والاتر از دخت ختم الرسل (س) اگر بود مادر دو نور دیدگانت می‌گشت.

۱ نظر
 
  • م حسن ۱۳۹۵/۰۲/۳۰

    السلام علیک یا امیرالمومنین (ع)

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×