همه چیز درباره بانوی صبر ، حضرت زینب (س) همه چیز درباره بانوی صبر ، حضرت زینب (س)

همه چیز درباره بانوی صبر ، حضرت زینب (س)

چه کسی همانند حضرت زینب (س) این همه مصیبت را تحمل کرده و در نهایت از خداوند سپاسگزار بوده است؟ چه عاملی او را بر آن داشته تا نعمت خانه همسر را رها کرده و با دو فرزندش با کاروان برادر در سرزمین شهادت و بلا فرو آید؟ آن نیروی پنهانی که چنین روحیه و قوت قلبی به او بخشیده بود چه بوده؟ آیا مهر و علاقه برادری برای چنین امری کافی بود یا دلبستگی شدید به امام عصرش سبب شد در این راه تا مرحله فدا کردن جان پیش رود؟ یا اینکه زینب (س) به عظمت تکلیف پیش رو واقف بوده و نیک می‌دانسته است حماسه کربلا بدون ایثار و فداکاری کم نظیرش، شهامت بی نظیر، صبر بی بدیل و فرمانپذیری مطلقش بدین درجه در تاریخ بشریت انعکاس نمی‌یابد؟!
درباره حضرت زینب (س)

مختصری از زندگانی حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س)، دختر امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) که در سال پنجم یا ششم هجری در مدینه متولد شد. وی همسر عبدالله بن جعفر بود و در واقعه کربلا با دو فرزندش در کنار برادرش امام حسین(ع) حضور داشت. فرزندانش در این جنگ به شهادت رسیدند. با پایان یافتن جنگ، وی و دیگر بازماندگان کاروان امام(ع) به اسارت درآمدند و به کوفه‌ و از آنجا به شام برده شدند. خطبه‌های او در کوفه و شام (در مجلس یزید)، معروف است. وی در سال 62 قمری درگذشت.

بررسی جایگاه عبد الله بن جعفر همسر حضرت زینب (س) نزد اهل بیت (ع)

عبدالله بن جعفر همسر حضرت زینب (س) به عنوان یکی از بزرگان بنی‌هاشم سال‌ها در خدمت اهل بیت و در مواقع مختلف ایشان را یاری می‌کرد.

درباره فرزندان حضرت زینب (س)

دو پسر حضرت زینب (س) در حماسۀ عاشورا حضور داشتند و پس از رشادت‌های بسیار به شهادت رسیدند. چگونگی به شهادت رسیدن این دو فرزند رشید زینب کبری (س) و عبدالله بن جعفر با استناد به دانشنامۀ 14 جلدی امام حسین (ع) در پی می‌آید.

فضایل حضرت زینب (س)

فضایل و شخصیت والای حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) دارای شخصیتی برجسته و کاملی از تمامی جهات بوده‌اند. برای ایشان مقامات و صفات فراوانی ذکر شده است و روایات زیادی در شان وی از ائمه اطهار (ع) نقل شده است.

نام‌گذاری زینب (س) از طرف خداوند/کیفیت تولد حضرت زینب (س)

خبر تولد نوزاد عزیز، به گوش رسول خدا (ص) رسید. رسول خدا براى دیدار او به منزل دخترش ‍ حضرت فاطمه زهرا (س) آمد.

سه مقبره منتسب به حضرت زینب (س)

پایان زندگانی حضرت زینب (س) روشن نیست. آنچه مسلم است حضرت زینب (س) پس از بازگشت از شام مدتی دراز زنده نبودند.

سخنان حضرت زینب (س) در مجلس یزید

حضرت زینب (س) و اسرا را با دست‌های بسته وارد کاخ یزید کردند. یزید همه بزرگان را جمع کرده بود و سفرایی از کشور های مختلف هم بودند. یزید سخنانی گفت و حضرت زینب (س) پس از او سخنانی گفتند که فضا کاملا مغلوبه شد و افکار جمع متوجه سخنان و حق بودن ایشان شد.

سخنان حضرت زینب (س) در ورود به کوفه

اسرای کربلا را به شهر کوفه وارد کردند شهر منقلب بود و همگان گریه می‌کردند. حضرت زینب (س) پس از مواجهه با این صحنه خطاب به مردم کوفه سخنانی گفتند که در این مقاله آورده شده است.

پرسش و پاسخ

تفاوت مقام معصومان(ع) با مقربانی مانند حضرت عباس(ع) و زینب کبری(س) در چیست؟

به اعتقاد ما امامت ادامه نبوت است و امام غیر از مقام نبوت و دریافت وحی، سایر مقامات و جایگاه­‌ها را دارد، همان طور که پیامبر از طرف خداوند انتخاب می‌شود، امام نیز از طرف خدا انتخاب می‌‌شود.

چرا همسر حضرت زینب (س) امام حسین (ع) را در سفر به کربلا همراهی نکرد؟

چند نفر از بزرگان و نزدیکان اهل‌البیت به همراه امام حسین (ع) به سمت کوفه نیامدند و در مدینه و مکه ماندند یکی از این افراد عبدالله بن جعفر همسر حضرا زینب (س) است که در زیر به علل عدم حضور ایشان می‌پردازیم.

ادبیات زینبی

بانوی ستوده

جهان ز مولد زینب چو خویشتن آراست عنایت ازلی جلوه کرد از چپ و راست

سومین آیۀ کوثر

آرامش زیبای دو دریاست نگاهش این دختر آرام و صبوری که رسیده

عشق با زینب تجلّی یافته

با حدیث عشق غوغا می‌کنم عشق را باعشق معنا می‌کنم

نگاه زینبی

ازدواج حضرت زینب (س) انتخاب آگاهانه

آنچه واضح است اشتباه غیر عمدی سنت‌گرایان و مورخان نسک‌گراست که آشکارا با تأکید بر نوع ازدواج و اینکه ایشان به صرف علاقۀ خویشاوندی قدم در راه کربلا گذاشته‌‌اند‌، قدرت تصمیم‌گیری را از ایشان سلب کرده‌‌اند‌.

زینب (س) راز ماندگاری عاشورا

زینب کبری (س) از جمله شخصیت های نمونه و منحصر به فردی است که مادر گیتی از آوردن امثال آن چهره فروزنده ناتوان است. در همه تاریخ بشریت ، زنی با سیره و صفات حضرت زینب (س) کم نظیر است .

خواستگاری معاویه از دختر حضرت زینب (س)

معاویه از مروان خواست دختر حضرت زینب را برای پسرش یزید خواستگاری کند. همسر حضرت زینب (س) اعلام کرد که اختیار دختر به دست دایی‌اش امام حسین (ع) است.

درباره زندگی حضرت زینب (س)

از ولادت تا رحلت حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) در 5 جمادی الاولی در مدینه متولد شدند. پدر بزرگوار آن حضرت امیرالمؤمنین (ع) و مادر گرامی‌اش ‍ حضرت صدیقه طاهره (س) است. القاب آن مخدره بسیار است و از آن جمله: عقیله بنى هشام، عقلیه الطالبیین، صدیقه صغرى.

گالری تصاویر حرم حضرت زینب
اولین نظر را ارسال کنید
 
فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×