مقدمه

چند سالی است که بر آن شده‌ایم تا همراه با تغییرات دنیای پیرامونمان، شیوه‌ای نوین را در نشر فرهنگ اهل بیت علیهم‌السلام پیش بگیریم تا بتوانیم پیام ایشان را برای حق‌جویان به نمایش دربیاوریم. رویکردی که لازمه آن تمرکز بر نسل جوان و تعامل با نخبگان علمی و دینی جامعه است.

برای دستیابی به این هدف، امام حسین علیه‌السلام و موضوعات مرتبط با ایشان دارای خصایص و ویژگی‌هایی بی‌بدیل است که در طول تاریخ مورد توجه اقوام و ملل گوناگون و شخصیت‌های برجسته قرار گرفته است. کم‌تر موضوع دینی را می‌توان یافت که تا این حد همه جهانیان را شگفت زده کرده باشد. از هندو و بودایی گرفته تا مسیحی و زرتشتی، همگی شیفته امام حسین علیه‌السلام و ندای صلح، محبت و عدالت ایشان هستند تا جایی که این موضوع بهترین وسیله برای جذب دیگران به مکتب اهل بیت علیهم‌السلام به شمار می‌آید.

در همین راستا «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام» (که با دامنه karbobala.com در فضای مجازی در دسترس است) به طور اختصاصی به موضوعات مرتبط با امام سوم شیعیان، حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام می‌پردازد و معرفی جهانی آن حضرت و دفاع از مکتب ایشان را به عنوان هدف خود قرار داده است.

با توجه به این هدف، «کرب‌وبلا» مخاطبین خود را تمام انسان‌های حق‌جو، اندیشمند و متفکری می‌داند که بدون هیچ عنادی، تشنه دست‌یابی به سرچشمه معرفتند و با جان و دل، حق و حقیقت را قبول می‌کنند.

خط مشی کلی و اصول اخلاقی پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام (کرب‌وبلا)

ارائه مقالات تخصصی، اطلاع‌رسانی روزانه اخبار، درج سخنرانی‌های معرفتی، انتشار اشعار آیینی و عاشورایی، بانک تصاویر موضوعی و دلنوشته های ادبی از جمله امکاناتی است که سعی شده در این پایگاه به آن‌ها پرداخته شود. همچنین سامانه «پرتال هیئات»، محلی برای ثبت اطلاعات هیئات سراسر کشور به شمار می‌آید که بستری مناسب جهت اطلاع‌رسانی کلیه مراسم‌های مذهبی و برنامه‌های هیئات در طول سال محسوب می‌شود.

برای انجام تمامی فعالیت‌های بالا، «کرب‌وبلا» خود را مقید به رعایت اصولی نموده است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

استقلال: «کرب‌وبلا» به هیچ جريان‌، تشكل‌، حزب، نهاد، سازمان‌ و شخص دولتی و غيردولتی وابستگی ندارد و صرفا در راستای سیاست و هدفی که برای خود تعریف کرده است قدم برمی‌دارد.

صحت و دقت: «کرب‌وبلا» تمام تلاش خود را در ذکر صحیح مطالب به خرج می‌دهد و تا جای ممکن از منابع مورد اطمینان برای تولید محتوا استفاده می‌کند. همکاران «کرب‌وبلا» خود را مقید می‌دانند به هنگام بازنشر محتوا، منبع اصلی مطلب را نقل کنند.

محتوای اختصاصی: تمامی مطالب منتشر شده در «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام» به صورت مستقیم (یا غیرمستقیم) به موضوع امام حسین علیه‌السلام اختصاص دارد و در راستای اهداف کلی سایت خواهد بود.

محتوا محوری: «کرب‌وبلا» در انتشار مطالب، رویکری کاملا محتوا محور دارد و حدیث «خذ الحكمة ممّن أتاك بها و انظر إلى ما قال و لا تنظر إلى من قال‏» را سرلوحه خود قرار داده است.

بی طرفی: یکی از رسالت‌های «کرب‌وبلا» اطلاع‌رسانی در حوزه امام حسین علیه‌السلام است که در راستای این رسالت رویدادهای خبری را پوشش می‌دهد و مصاحبه با افراد صاحب نظر را به صورت غيرجانبدارانه در جهت تبیین دیدگاه‌های مختلف منتشر خواهد کرد. در نتیجه نظر افراد، لزوماً همان نظر مورد تأیید سایت نیست.

پاسخگویی: «کرب‌وبلا» نسبت به مطالب منتشره خود با احساس مسئوليت و تعهد به مخاطبین خود پاسخگو خواهد بود.

معرفی بخش‌های پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام (کرب‌وبلا)

کرب‌وبلا در راستای تحقق اهداف خود، سرویس‌ها و بخش‌های گوناگونی را در سایت ایجاد کرده است که در ادامه به معرفی آنان می‌پردازیم. سرویس‌های کرب‌وبلا شامل: اندیشه، تاریخ و ادبیات است که هر کدام دربرگیرنده قسمت‌های مصاحبه، خبر تخصصی، یادداشت، مقاله، گزارش‌های تصویری و پرونده است.

• اخبار: تمامی خبرهای مرتبط با محوریت امام حسین علیه‌السلام در این بخش به صورت روزانه منتشر می‌شوند. مطالبی مانند گزارش‌های بازسازی عتبات عالیات، اطلاعیه‌های ثبت‌نام زیارت کربلا، پوشش برنامه‌های مناسبتی و مذهبی، گزارش‌های تصویری، پوشش کامل اخبار سایت‌های خبری داخلی و ... از جمله مواردی است که در بخش اخبار منتشر می‌شوند.
انجام مصاحبه‌های اختصاصی و تخصصی با محوریت سیدالشهدا (ع) نیز از ویژگی‌های بارز بخش اخبار به شمار می‌آید.

• اندیشه: سرویس اندیشه مأمنی برای دل‌های تشنه معرفت و اندیشه‌های جویای حقیقت است. هدف اصلی این بخش ارتقا معرفتی دوستداران امام حسین (ع) و پاسخگویی به نیازهای فکری مخاطبان اندیشه‌ورز است. برای دستیابی به این هدف در این بخش به موضوع سیدالشهدا (ع) از منظر اعتقادی، فقهی، فلسفی، کلامی و عرفانی پرداخته می‌شود.

• تاریخ: سرویس تاریخ کرب وبلا قصد دارد به بیان تاریخ امام حسین (ع) در قالب، مقاله، تصویر و جغرافیا بپردازد. بیان واضح تاریخ امام حسین (ع) از منابع دست اول، تحلیل تاریخ، پاسخ پرسش‌های تاریخی، بررسی شخصیت‌های مهم تاریخ امام حسین (ع) و بیان جغرافیای تاریخ، عکس و بررسی اسناد تاریخی از رسالت‌های سرویس تاریخ کرب وبلا است که سعی دارد به نحو احسن آنها را نشر دهد.

• ادبیات: شخصیت امام حسین (ع) و واقعه عاشورا تأثیر عمیقی بر ادبیات فارسی گذاشته است. شاعران در طول قرن‌ها اشعار فراوانی دربارۀ آن حضرت و عاشورا سروده‌اند؛ به گونه‌ای که می‌توان اشعار عاشورایی را ژانر مستقلی در ادب فارسی قلمداد کرد.
اکثر شاعران فارسی‌زبان، حتی اگر شاعر آیینی نباشند، حداقل یک شعر در مدح و رثای سرور و سالار شهیدان دارند. این شاعران از نظر فکری و حتی مذهبی تفاوت‌های عمیقی با هم دارند و تفسیر آن‌ها از واقعۀ عاشورا هم با یکدیگر متفاوت است. ولی در یک چیز مشترکند و آن عشق و ارادت به امام حسین (ع) است.
سعی ما بر این است که همۀ اشعار عاشورایی را جمع‌آوری کنیم و در اختیار عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) قرار دهیم. ملاک گزینش اشعار کیفیت محتوایی و ادبی آن‌هاست. از این منظر اشعاری که ایراد وزن و قافیه یا اشکالات معنایی مانند سبک شمردن جایگاه اهل بیت علیهم‌السلام و یا غلو در حق ایشان داشته باشد استفاده نمی‌شود.
معرفی کتاب‌های پژوهشی در زمینۀ عاشورا و همچنین معرفی شاعران عاشورایی هم از فعالیت‌های این بخش است که برای پژوهشگران و کتاب دوستان مفید خواهد بود.

• سخنرانی: بسیاری از پژوهشگران و محققین، دستاوردهای خود را در قالب سخنرانی ارائه می‌کنند که معمولا امکان شنیدن همه سخنرانی‌ها آن هم به صورت کامل برای افراد مقدور نیست. در نتیجه این بخش کوشیده است مطالب برگزیده از سخنرانان را به صورت موضوعی و کوتاه، تحت عنوان بخش «کوتاه و شنیدنی» در اختیار مخاطبانش قرار دهد.
دسته‌بندی موضوعی سخنرانی‌ها و سخنرانان به وسیله آلبوم‌های گوناگون در این بخش باعث شده است تا مخاطبین بتوانند به راحتی به موضوعات مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. همچنین خلاصه و پیاده‌سازی آلبوم‌ها و سخنرانی‌ها خدمتی دیگر از بخش سخنرانی است که به منظور آگاهی بیشتر مخاطبین از محتوای یک فایل صوتی تنظیم شده است.

• مقالات: در این بخش سعی شده است با ارائه مقالات علمی و تخصصی سطح آگاهی افراد نسبت به موضوعات مرتبط با سیدالشهدا (ع) افزایش یابد. مقالات تاریخی، تحلیلی، پژوهشی و مستند از انواع مواردی است که در این قسمت در دسترس مخاطبین قرار گرفته است.
تولید مقاله، خلاصه و بازنویسی کتب، جمع‌آوری و گزینش مقالات، بازنشر مقالات مکتوب و ... از جمله فعالیت‌هایی است که در بخش مقالات به آن‌ها پرداخته می‌شود.

• گالری تصاویر: بخش گالری به دو قسمت کلی تصاویر گرافیکی و عکس‌ها تقسیم می‌شود. تصاویر تولید شده توسط تیم گرافیک «کرب‌وبلا» در قالبی مدرن و با هدف دمیدن روحی تازه در فضای گرافیکی مذهبی کشور طراحی شده است.
عکس‌های دیگر آلبوم‌ها نیز با کیفیتی بالا برای بازدید و استفاده عموم آماده شده است که شامل اماکن مذهبی، مراسم‌ها، ایام شهادت و ولادت، حول محور سیدالشهدا (ع) هست.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×