به گزارش کرب و بلا، کتاب «عاشورا و رهایی» تازه‌ترین اثر «عماد افروغ» استاد دانشگاه، پژوهشگر و فعال فرهنگی توسط انتشارات کتاب نیستان به چاپ دوم رسید.

 

این کتاب با نگاهی تحلیلی به واقعه عاشورا و قیام امام حسین (ع) نوشته شده است.

افروغ هدف از نگارش این کتاب را فهم عاشورا و ویژگی‌های آن و آشنایی با زمینه‌های بروز این رخداد و سپس مقایسه زمینه و زمانه فعلی ما دانسته است و با بررسی زمینه‌های شکل‌گیری انقلاب اسلامی با تاسی از حادثه عاشورا و عبرت گیری از این اتفاق می‌نویسد: سوال اصلی این است که بر اسلام چه گذشت که حاصلش حکومت یزید شد؟ آیا مشکل فقط انحراف در حکومت، منفک از بدنه جامعه و قدرت مدنی بود و امامت نیز تنها دلالت بر حکومت و خلافت دارد؟

 

وی در مقدمه اثر خود با بیان اینکه عاشورا بالاترین مرتبت اخلاق و هنرورزی است، تاکید داشته «هنرورزی امام حسین (ع) در اخلاق کریمانه و محسنانه و عمل عزیزانه و ایثار، جان و نشان گرفته از بالاترین حد فعلیت نفس یعنی فعل شدن و رسیدن به مقامی سرشار از جود و وجود است.»

 

این کتاب در چهار گفتار با عنوان «امکان تحلیل‌های دینی و فرادینی از عاشورا ویژگی‌های آن»، «عزت عاشورایی»، «وجه قیامی عاشورا» و «اخلاق و سیاست متعالیه و تجلی عاشورایی آن» تنظیم شده که غالب آن سخنرانی‌هایی بوده که این پژوهشگر و فعال فرهنگی در دهه 90 ایراد و پس از ویرایش و تنظیم در قالب کتاب عاشورا و رهایی گردآوری شده است.

 

این اثر از منظر توان علمی نهاده شده در تهیه متن آن،  توجه به تحلیل‌های تازه و به روز و در عین حال مبتنی بر ساختار اجتماعی ایران معاصر و توجه دقیق به ساختار سیاسی و اجتماعی جهان اسلام در زمان واقعه عاشورا و نیز توجه مولف به مخاطب عام و فهم او از این تحلیل و سخنرانی در زمان ایراد، اثری در خور اعتنا و قابل توجه برای علاقه‌مندان به مباحث نظری و پژوهشگران به شمار می‌رود.

 

عاشورا و رهایی در 72 صفحه توسط انتشارات نیستان چاپ و روانه بازار کتاب شده است.